Smart

Smart – marka samochodów, należąca do koncernu Smart GmbH, powstała w 1994 roku. Jej pomysłodawcą był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, właściciel renomowanej firmy Swatch, produkującej zegarki.  Hayek, do współpracy przy realizacji swoich pomysłów przekonał firmę Daimler AG, z którą to powołał do życia spółkę Mercedes-Swatch. Pierwszy model samochodu miał zostać stworzony na podstawie pomysłów Johanna Tomforde z 1972 roku.

Początkowo dobrze przebiegająca współpraca z czasem poróżniła obu inwestorów. Hayek miał przed sobą wizję niewielkiego, dwuosobowego samochodu z wyznaczonym miejscem na podręczny bagaż, który to będzie spełniał wymogi bezpieczeństwa samochodów wyższej klasy oraz jednocześnie sprzedawany będzie w niskiej cenie. Firma Deimler była natomiast od początku nastawiona na szybki zysk, opierając się na badaniach rynkowych.

Rok 1998 był przełomowym dla całej marki. W roku tym z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze samochody Smart, przeznaczone do sprzedaży. W międzyczasie również większość udziałów Nicolasa Hayeka zostało wykupionych przez Mercedesa, który tym samym stał się głównym właścicielem marki.

Początkowo samochody marki Smart produkowane były w trzech wersjach: Roadster, ForFour oraz ForTwo. W wyniku kłopotów finansowych Smarta, produkcja Roadster oraz ForFour została wycofana. Pięć lat później, zarząd marki zdecydował się na gruntowne zmiany, które objęły zmianę nazwy z MCC Smart na Smart GmbH.

Kwiecień 2003 roku przyniósł drugą wersję modelu ForTwo. Do zmian można zaliczyć między innymi napęd, zawieszenie oraz większą swobodę w wyborze dodatkowego wyposażenia. Poprawiono również komfort jazdy samochodem, dzięki zastosowanie lepszej generacji amortyzatorów.

Siedzibą marki Smart jest niemieckie miasto Boblingen. Większość pojazdów produkowana jest natomiast we Francji, w mieście Hambach. Do głównych partnerów technologicznych koncernu możemy zaliczyć przede wszystkim firmę Brabus oraz japoński koncern motoryzacyjny Mitsubishi.

Dane kontaktowe:

Mercedes-Benz Warszawa Sp. z o.o.
Autoryzowany smart Center i smart Service
ul. Gottlieba Daimlera 1
02-460 Warszawa