Skoda

Logo Skoda

Skoda to czeski producent samochodów, którego historia sięga końcówki XIX wieku. Już w roku 1895 Václav Laurin (mechanik) oraz Václav Klement (księgowy) rozpoczynają produkcję rowerów własnego pomysłu, pod marką Slavia. W ciągu kolejnych lat firma Laurin & Klement rozpoczyna produkcję motocykli a na przełomie wieków podejmuje się produkcji samochodów.

W 1925 roku Laurin & Klement łączą się z największym czeskim przedsiębiorstwem Skoda Pilsen, co stanowi początek marki samochodów Skoda. Dzięki takiemu połączeniu firma jest w stanie produkować samochody z wykorzystaniem taśmowej linii produkcyjnej, znacznie ograniczając w ten sposób koszty produkcji. Warto również dodać, że przed rokiem 1925 panowie Laurin i Klement wprowadzili szereg bardzo udanych modeli, z których główne to Voiturette A oraz Faeton. Oba odnosły duży sukces komercyjny.

Po 2 Wojnie Światowej Skoda została znacjonalizowana, i przez prawie 50 lat stała się monopolistą na rynku w Czechosłowacji, sprzedając swoje auta również do innych krajów bloku wschodniego. Lata komunizmu nie wpłynęły dobrze na firmę, która trwała w produkcji nieco archaicznych modeli Skoda 105, czy w ostatnich latach Skoda Favorit i Felicja. Dopiero po roku 1990 marka przeżywa drugą młodość, za sprawą wchłonięcia przez koncern Volkswagen, gdzie poza Audi i Seat Skoda stała się 4 marką koncernu.

Skoda Fabia

Po połączeniu z VW Skoda wprowadziła wiele udanych modeli nowych samochodów, bazując już na technologii zaczerpniętej od Volkswagena. Powstały: Skoda Fabia, nieco większa Skoda Octavia oraz spora limuzyna Skoda Superb. Duży sukces rynkowy spowodował, że każdy z tych modeli doczekał się następcy. W ostatnich latach Skoda wprowadziła również do sprzedaży rodzinną Skodę Roomster, oraz pierwszego SUVa w historii marki Skoda – auto Yeti.

Skoda wraca również do sportów samochodowych, z których słynęła w początkowych latach swojego istnienia. W roku 2009 zaprezentowano homologowaną przez FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) Skodę Fabię Super 2000, która zadebiutowała w tym samym roku w Intercontinental Rally Challenge.

Dane kontaktowe:

Skoda Auto Polska S.A.
ul. Warszawska 349
61-060 Poznań