Seat Leon

Seat Leon – samochód segmentu C oferowany w sprzedaży jako pięciodrzwiowy hatchback. Premiera pierwszej generacji tego auta miała miejsce w roku 1999. Pierwsza generacja była po prostu Toledo w wersji hatchback. Został zbudowany na bazie płyty podłogowej Volkswagen A, którą stosuje także koncern Audi oraz Skoda. Auto zdobyło wielką popularność, jako że było tańszą odpowiedzią na Volkswagena Golfa. Leon pierwszej generacji był jednym z najlepiej sprzedających się samochodów marki Seat.

W roku 2005 postanowiono nieco odświeżyć samochód i tak powstała jego druga generacja. Nowy Leon, bazujący na płycie podłogowej Golfa V, ma bardziej wyrazistą stylistykę z ukrytymi wycieraczkami i bardziej wkomponowanymi w tylne drzwi klamkami (w podobny sposób jak w nowszych modelach Alfa Romeo).
Auto zostało zaprojektowane przez Waltera de’Silvę a linia nawiązuje do stylistyki zapoczątkowanej przez Seata Alteę. Podstawowym jest wysłużony, 8-zaworowy silnik 1.6L osiągający moc maksymalną 102 KM. Na niektórych rynkach (np. greckim, polskim), León oferowany jest też z silnikiem 1.4 MPI o mocy 85 KM. Z uwagi na dość słaby i przestarzały podstawowy silnik benzynowy, dużym powodzeniem wśród nabywców cieszy się diesel 1.9 TDI o mocy 105 KM.

Bardziej usportowione warianty rozpoczynają się od 150-konnego silnika 2.0 FSI oraz popularnego wysokoprężnego 2.0 TDI o mocy 140 KM. Oba wyposażone są w standardową, 6-stopniową manualną skrzynię biegów. Najmocniejszą odmianą Leóna jest 2.0 TFSI Cupra. Potężny, 240-konny motor jest w stanie rozpędzić auto od 0 do 100 km/h w 6.4 sekundy, co czyni go najszybszym i najmocniejszym Seatem w historii.