Nissan Micra

Nissan Micra – niewielki samochód miejski należący do popularnego segmentu B. Jego pierwsza wersja pojawiła się w roku 1982 i od tamtego czasu czterokrotnie przeprowadzano głębokie modernizacje, co doprowadziło do powstawania kolejnych, coraz nowocześniejszych generacji pojazdu. W roku 2010 zaprezentowano na targach w Genewie najnowszą odsłonę tego modelu. Od roku 2010 dostępne jest jedynie pięciodrzwiowe nadwozie hatchback, chociaż we wcześniejszych generacjach były także egzemplarze z nadwoziem cabrio, sedan a nawet kombi.

Obecnie produkowany model może być napędzany czterema silnikami benzynowymi ( 1.0 16V 65 KM, 1.2 16V 65 i 80 KM, 1.4 16V 88 KM, 1.6 16V 110 KM ), lub też silnikiem wysokoprężnym (1.5 dci 65 i 82 KM ). Dostępne są również dwie skrzynie biegów, manualna i automatyczna (kolejno:pięciobiegowa i czterobiegowa).

Micra czwartej generacji nie przechodziła jeszcze testów Euro NCAP, ale sądząc po bardzo dobrym wyniku poprzedniczki (aż cztery gwiazdki) można się spodziewać, że tym razem będzie jeszcze lepiej, lub co najmniej tak samo dobrze. Pod względem oferowanego bezpieczeństwa jazdy kolejne generacje wypadały coraz lepiej.

Auto jest typowy przedstawicielem segmentu B, a więc nie należy się spodziewać przestronnego bagażnika, lub też ogromnej ilości miejsca na tylnej kanapie. Za to z przodu jest całkiem sporo miejsca, dzięki czemu kierowca i pasażer siedzący obok mogą pokonywać wygodnie nawet dłuższe trasy. Pod względem spalania paliwa auto prezentuje się naprawdę znakomicie, zwłaszcza w wersji wyposażonej w silnik wysokoprężny. Spalanie podczas jazdy miejskiej wynosi (faktycznie) około pięciu litrów, a na trasie jest to poniżej czterech litrów.