Mitsubishi

Logo firmy Mitsubishi

Logo firmy Mitsubishi

Mitsubishi – japoński  konglomerat niezależnych przedsiębiorstw (Mitsubishi Group), działających pod marką Mitsubishi. Nazwa Mitsubishi składa się z 2 części: mitsu znaczy „trzy”, a hishi „diamenty” , stąd pochodzi logo firmy w postaci trzech czerwonych rombów złączonych ze sobą jednym z końców.
Pod marką tą działa m.in. producent samochodów (Mitsubishi Motors), przemysł ciężki: huty, stocznie, wytwórnia lotnicza i zakłady zbrojeniowe (Mitsubishi Heavy Industries), największe japońskie zakłady chemiczne (Mitsubishi Chemical) oraz bank.

Początki firmy Mitsubishi (czyli trzy diamenty) sięgają 1870 roku, kiedy to Yataro Iwasaki założył kompanię żeglugową o nazwie Tsukomo Showkai.

Przygoda z motoryzacją na dobre rozpoczęła się dopiero w 1917 roku, kiedy to fabrykę Mitsubishi opuścił pierwszy samochód osobowy (był to jednocześnie pierwszy seryjny model wyprodukowany przez japońskiego producenta). Był to model A, który był wzorowany na Fiacie Zero.

Rok później (1918) powstaje pojazd ciężarowy T1, niedługo potem Mitsubishi wypuszcza także pierwszy japoński autobus Fuso B46.

Mitsubishi Colt

Mitsubishi Colt

W okresie powojennym Mitsubishi jak zapomina  o samochodach osobowych, skupiając się na pojazdach użytkowych. Takie podejście zmienia się w 1960 roku kiedy  pierwszy powojenny samochód osobowy marki Mitsubishi. Model o nazwie 500 był małym autem z silnikiem o mocy 20 koni mechanicznych. Kolejne modele to wciąż malutkie auta jak 360, Minica, a w 1962 r. Colt 600 i w 1965 r. Colt 800. W 1963 r. pojawiła się także ciężarówka Canter.

Lata siedemdziesiąte to  początek obecności Mitsubishi na rynku europejskim. W 1977 r. Mitsubishi po raz pierwszy pokazuje oficjalnie swoje modele przy okazji targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, jednak dopiero całkowicie nowym modelem Colt (od 1978 r.) udaje się przełamać nieufność Europejczyków.

Lata 80-te to już prawdziwa ekspansja samochodów Mitsubishi na całym niemal globie. Dalszy rozwój firmy i zwiększenie sprzedaży na zagranicznych rynkach (głównie w USA i Europie) był możliwy dzięki przeniesieniu produkcji z Japonii do fabryk budowanych bezpośrednio na rynkach zbytu.

Dane kontaktowe:
MMC Car Poland Sp. z o.o.
Biuro Obsługi Klienta
ul. 17 stycznia 45A
02-146 Warszawa