Mini

Mini – brytyjska marka samochodów osobowych, charakteryzujących się niewielkimi gabarytami. Samochody marki Mini produkowane były od 1959 roku. Jej powstanie związane było z problemami finansowymi Wielkiej Brytanii oraz podwyżkami paliw, na co lekarstwem miały być małe i tanie w eksploatacji samochody.

Projektantem pierwszego samochodu Mini był Alec Issigonis, który to swoim entuzjazmem związanym z projektem małego, ekonomicznego samochodu dla Anglików zaraził Leonarda Lorda, szefa koncernu British Motor Corporation. Wykorzystanie wielu nowatorskich pomysłów oraz niespotykanych wcześniej rozwiązań technologicznych złożyło się na zaprojektowanie pierwszego Mini, który wyposażono w silnik o mocy 34 KM.

Ogromną popularność pierwsze samochody Mini zawdzięczają akcjom promocyjnym, w które zaangażowane zostały tak znane grupy muzyczne jak The Beatles oraz Queen. Równie ważne okazały się ówczesne sukcesy rajdowe samochodu, kierowanego przez Johna Coopera. Od jego nazwiska nazwano kolejne, sportowe modele Mini.

Wielka popularność samochodów Mini wylała się z Wielkiej Brytanii i ogarnęła cały świat. Fabryki produkcyjne otwierano między innymi we Włoszech, Afryce Południowej czy Australii. Popularność tych niewielkich, ekonomicznych modeli nie malała, mimo dość prymitywnych rozwiązań, które nadal towarzyszyły nowym modelom. Samochody te, tak popularne na całym świecie, posiadały wiele niedoskonałości – jak choćby brak możliwości opuszczania szyb.

Samochody brytyjskiego projektanta Alec’a Issigonis’a, produkowane z zachowaniem prostoty oraz przede wszystkim niewielkich rozmiarów i ekonomicznej jazdy produkowane były przez ponad 40 lat. O ich sukcesie może świadczyć między innymi liczba ponad 5 300 000 sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.

Spółka MG Rover, właściciel marki Mini w 2000 roku przeżyła krach finansowy. Ratunkiem dla legendarnego, wyznaczającego pewien styl życia, koncernu Mini okazał się niemiecki potentat motoryzacyjny BMW, który to wykupił od upadającej spółki markę Mini. Pod skrzydłami BMW samochody Mini przeszły dużą modernizację. Powstały nowe modele, również dużo większe i bardziej luksusowe. W planach koncern ma również wprowadzenie wersji terenowej Mini.

Dane kontaktowe:

Auto Fus
ul.Ostrobramska 73
04-175 Warszawa