Mazda 3

Mazda 3 – model, który jest następcą bardzo znanej i popularnej serii 323. Pierwsza generacja weszła do produkcji w roku 2003, a w roku 2009 miała miejsce premiera generacji drugiej. Auto należy do segmentu C, i jest oferowane jako pięcio drzwiowy hatchback lub cztero drzwiowy sedan w przypadku obu generacji. Silniki zastosowane przez producenta w obu seriach to: 1.4 L MZR R4, 1.5 L MZR R4, 1.6 L MZR R4, 2.0 L MZR R4, 2.3 L MZR R4 (silniki benzynowe), oraz 1.6 L MZ-CD R4, 2.0 L MZR-CD R4 (wysokoprężne). W połączeniu z bardzo dużą gamą manualnych i automatycznych skrzyń biegów samochód jest bardzo szybki i dynamiczny i dobrze się prowadzi, zarówno podczas cyklu miejskiego jak i w trasie. Cechuje go też bardzo duże bezpieczeństwo, w testach Euro NCAP uzyskał on pełne pięć gwiazdek, udowadniając tym samym coraz wyższe bezpieczeństwo Mazdy.

Mazda 3 nie jest jednak tylko typowym autem segmentu C. Ma wiele charakterystycznych cech auta sportowego, między innymi sylwetkę, którą zawdzięcza swojemu poprzednikowi, znakomite przyspieszenie, dynamikę jazdy, oraz świetną przyczepność do drogi. Mankamentem może być nieco zbyt twarde zawieszenie, ale nie przeszkadza to w jakiś istotny sposób w użytkowaniu auta.

W środku jest raczej przeciętna ilość miejsca, to kolejna naleciałość po poprzedniku, czyli modelu 323, jednak jest wystarczająco luźno, aby cztery osoby mogły podróżować bez odczuwania większego dyskomfortu, jednak luksusów też nie należy się spodziewać. W najbliższym czasie nie są planowane żadne zmiany dotyczące modelu 3, ale jeśli będzie się on cieszył taką samą popularnością jak poprzednik, to z pewnością pojawi się kolejna generacja tych rodzinno-sportowych samochodów.