Lancia Delta

Lancia Delta – samochód segmentu C (klasa niższa, średnia- kompakt) produkowany jako pięciodrzwiowy hatchback. Produkcję rozpoczęto w roku 1979, i do dziś pojawiły się trzy generacje tego niezwykle popularnego we Włoszech samochodu.

Premiera Delty trzeciej generacji miała miejsce w Paryżu w roku 2006. Prototyp został nazwany „Lancia Delta HPE”, będący zapowiedzią seryjnej już wersji modelu popularnej na całym świecie klasy C. Wszedł on do produkcji w drugiej połowie 2008 roku pod nazwą „Lancia Delta”. Wszystkie stosowane jednostki napędowe mają turbodoładowanie z doładowaniem jedno lub dwustopniowym. Wpływa to bardzo pozytywnie na dynamikę samochodu i jego zachowanie się na drodze. Auto jest bardzo dynamiczne, a dzięki lekko usportowionemu podwoziu znakomicie zachowuje się podczas manewrów z większą prędkością.

Jako napęd służą następujące silniki: 1.4 turbo TurboJet 16V 120 KM, 1.4 turbo TurboJet 16V 150 KM (benzynowe) oraz 1.6 Multi Jet 16V 120 KM, 1.9 Multi Jet twinturbo 16V 190 KM, 2.0 Multi Jet 16V 165 KM (wysokoprężne). Uzupełnia je zautomatyzowana, sześciobiegowa skrzynia biegów lub automatyczna, sześciostopniowa. Z przodu stosowane są reflektory ksenonowe i światła do jazdy dziennej typu LED, z tyłu światła całkowicie w technologii LED. Model oferowany jest w trzech wersjach wyposażenia: Argento, Oro i Platino. Każda kolejna oferuje coraz bogatsze wyposażenie dodatkowe, które możemy dobrać według własnych potrzeb.

Auto spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem jest zdobycie pięciu gwiazdek w bardzo wymagającym teście Euro NCAP. Samochód ten jest jak dotąd najbezpieczniejszą Lancią jaka powstała.