Jeep Wrangler

Jeep Wrangler – jest to samochód terenowy produkowany w stanach Zjednoczonych od 1987 roku, na razie firma nie zapowiada zakończenia jego produkcji. Model ten jest następcą samochodu terenowego z okresu drugiej wojny Willysa który był uznawany za najlepszą konstrukcje tamtego okresu wśród małych samochodów terenowych.

Samochód produkowany był w wariantach YJ w latach 1987-1995, TJ od 1997 oraz JK. Która weszła do produkcji w 2007 roku. Zastosowano w nim nowa gamę silników benzynowych przestano montować silniki 2,4 i 4,0l benzynowe a zamontowano na ich miejsce silnik o pojemności 3,8L o mocy 200KM, natomiast wprowadzony przez Jeepa silniki wysokoprężny2,8l CRD o mocy 177KM cieszy się bardzo dużą popularnością wśród nabywców nowego modelu Jeepa Wranglera.

Przeprowadzono tez w tym modelu pewna rewolucje w wyglądzie samochodu jest to pierwszy model występujący w wersji nadwozia czterodrzwiowej nazwanej handlowo Unlimited. Ogólnie samochód charakteryzuje się świetnymi warunkami jezdnymi w bardzo ciężkich warunkach terenowych jest to jedna z tych cech wybitnie odziedziczonym po jego znanym poprzedniku z okresu drugiej wojny. Oczywiście przez te wszystkie lata firma Jeep przy każdym modelu Wranglera unowocześniała i poprawiała i tak już świetne warunki jezdne.

Wprowadzono w 2003 do produkcji wersję do poruszania w jeszcze trudniejszym terenie tak zwany Rubicon wyposażoną w tarczowe hamulce osi tylnej, 16 calowe obręcze kół, mocniejsze przełożenie reduktora 4,0 zamiast 2,73 oraz blokady mostów. Jeep Wrangler cieszy się dużą popularnością wśród miłośników sportów samochodowych związanych z jazda terenową, bardzo często ten model samochodu w różnych jego wersjach możemy spotkać na co rocznych zawodach pod nazwą „Wertep”, był on już nie jednokrotnie zwycięzcą tych co rocznych rajdów terenowych.