Hyundai

Logo firmy Hyundai

Logo firmy Hyundai

Hyundai Kia Automotive Group – południowokoreańska spółka akcyjna, założona w roku 1967 jako Hyundai Motor Group; w roku 2000 wydzieliła się z Hyundai Group.Hyundai Kia Automotive Group to jedna z młodszych firm motoryzacyjnych na świecie.

Początki całego koncernu miały miejsce w 1947 roku, gdy pan  Chung Ju-Young założył w 1947 roku firmę Hyundai Engeenering and Construction zajmującą się budownictwem. Na samochody produkowane przez tę południowokoreańską firmę trzeba było jednak poczekać do 1967 roku gdy została utworzona firma Hyundai Motor Company.

Podobnie jak w przypadku wielu innych firm także i Hyundai rozpoczął przygodę z motoryzacją od wytwarzania pojazdu na licencji. W tym celu w roku 1968 podpisano umowę z Fordem. Na jej podstawie w Korei Południowej rozpoczęto produkcję modelu Cortina. Dopiero w 1974 roku na targach w Turynie pokazano pierwszego prawdziwego Hyundaia – model Pony.

Hyundai Sonata

Hyundai Sonata

Hyundai sukcesywnie zwiększa ilość produkowanych modeli i w roku 1980 do klientów trafiają dwa auta: Granada oraz Mark V. Pięć lat później pojawia się pierwsza wersja Hyundaia Excela, który od następnego roku trafia na rynek amerykański. W tym samym roku debiutuje limuzyna – Hyundai Grandeur. Jego następcą jest Hyundai New Grandeur, którego pokazano w 1992 roku. Dwa lata po wprowadzeniu Grandeura Hyundai wypuszcza na rynek model klasy średniej – Sonatę.
W roku 1990 do klientów zaczyna trafiać pierwszy model o sportowej linii – Hyundai Scoupe. Lata dziewięćdziesiąte to także początek wytwarzania Accenta, który zadebiutował w roku 1994.

Do Polski marka Hyundai trafiła w 1993 roku, kiedy to powstała firmy Hyundai Corporation Poland. Obecnie Hyundai kojarzony jest w Polsce jako producent takich modeli, jak i10, i20, i30 oraz Getz, Accent, Sonata czy luksusowej limuzyny Grandeur. W roku 2001 Hyundai dołączył do producentów aut terenowych gdy pojawił się wytwarzany do dziś model Santa Fe, a trzy lata później rozpoczęto sprzedaż SUV-a Tucson. Najnowszym i największym SUV-em Hyundaia jest ix55, które w ofercie zagościło w 2009 roku.

Dane kontaktowe:

Hyundai Motor Poland Sp. z o.o.
ul. Migdałowa 4
02-796 Warszawa