Fiat

Logo firmy Fiat

Logo firmy Fiat

FIAT  – włoski  koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.

Firma Fiat (Fabbrica Italiana di Automobili Torino) została założona w Turynie w lipcu 1899 roku przez grupę 30 udziałowców. W roku założenia firmy powstał pierwszy automobil Fiat 3 1/2 HP.

W roku 1912 pojawił się model Zero. Był to pierwszy samochód małolitrażowy, który był produkowany seryjnie.  Za samochód, który „zmotoryzował Włochy” uważa się jednak powstały w 1935 roku Fiat 500.

Dalszy rozwój Fiata spowodował wprowadzenie kolejnych modeli do produkcji, ale także zdobycie nowych marek samochodów. W latach sześćdziesiątych kłopoty finansowe przeżywał włoski producent samochodów sportowych – Ferrari. To sprawiło, że w roku 1969 właścicielem Ferrari stał się Fiat. W tym samym roku Fiat przejął również Lancię.

Dzieje Fiata w Polsce zaczynają się falstartem w 1920 roku od sprowadzania, a następnie montażu samochodów Fiat 15 Ter. Rok później w Warszawie przy ulicy Zakroczymskiej rozpoczyna się budowa fabryki samochodów. Niestety inwestycja zostaje przerwana i w tym miejscu powstaje stacja obsługi Fiata.
Po wojnie Fiat chciał szybko powrócić do współpracy z Polską  i już w 1948 roku podpisano umowę licencyjną. Umowa została jednak zerwana z powodów politycznych.

Do współpracy z Fiatem powrócono po kilkunastu latach i w 1965 roku podpisano umowę na produkcję modelu 125. Kolejnym ważnym momentem był rok 1971 kiedy to strona Polska podpisała z Fiatem umowę na produkcję małolitrażowego modelu Polski Fiat 126p. Pierwsze „maluchy” zjechały z taśm montażowych nowopowstałej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej w lipcu 1973 roku.

Fiat Bravo

Fiat Bravo

Po transformacji w 1989 roku większość udziałów w FSM przejął Fiat i od tego czasu zakład nazywa się Fiat Auto Poland (FAP). Później powstawały tu nowe Fiaty Cinquecento (1991 r.), Seicento ( 1998 r.) i znany od 1983 roku model Uno (1994 r.) oraz Palio Weekend. Obecnie w FAP powstają Fiaty 600 (Seicento), Panda, 500 oraz Ford Ka, którego konstrukcja jest wspólna z modelem 500.