Alfa Romeo

Logo firmy Alfa Romeo

Logo firmy Alfa Romeo

Alfa Romeo S.p.A. – włoska  firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych, oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.

Początki firmy miały miejsce w 1906 roku, gdy Alexandre Darracq założył w miejscowości Portello, w pobliżu Mediolanu firmę sprzedającą samochody, która w 1909 roku w własnej fabryce rozpoczęła montaż samochodów marki Darracq. Jednak popadł w kłopoty finansowe i okoliczni przedsiębiorcy z Lombardii wykupili zakład, po czym nazwali go Alfa, która to nazwa była skrótem od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (pl. Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). W 1918 roku kierownictwo zakładów objął inżynier Nicola Romeo. Od jego nazwiska powstała druga część nazwy Alfa Romeo.

Przez kilkadziesiąt lat firma „Alfa Romeo” wyróżniała się stosując w produkowanych przez siebie samochodach silniki w układzie boxer. Po jej przejęciu przez koncern Fiat ze względów oszczędnościowych zaniechano produkcji silników tego typu.

Alfa Romeo Gt

Alfa Romeo Gt

Auta są produkowane w zakładzie macierzystym Portello koło Mediolanu, oraz od 1961 również w miejscowości Arese koło Mediolanu, a od 1972 także w Pomigliano d’Arco koło Neapolu.

W 1986 roku Fiat przejął tę firmę od państwa, czyli ówczesnego właściciela. W ramach restrukturyzacji produkcji w koncernie FIAT Auto w latach 90. zamknięto zakłady w Portello i Arese, koncentrując ją w Pomigliano d’Arco. Produkcja niektórych modeli odbywała (np. Alfa Romeo 166) i odbywa się również w fabryce Fiata w dzielnicy Turynu – Mirafiori. Modele coupe i cabrio powstają w małych seriach, sięgających kilkuset lub kilka tysięcy sztuk rocznie, w zakładach firmy stylistycznej Pininfarina.

W 2006 roku powstało około 158 tys. sztuk samochodów tej marki. Celem kierownictwa koncernu FIAT Auto jest zwiększenie produkcji do 300 tys. sztuk rocznie. Z tego powodu planuje się m.in. powrót „Alfy Romeo” na rynek północnoamerykański. Chodzi przy tym nie tylko o sprzedaż, ale być może również produkcję we współpracy z koncernem Chrysler.

Dane kontaktowe:
Fiat Auto Poland S.A. z siedzibą w Bielsku Białej
Dyrekcja Handlowa,
Al. Wyścigowa 6
02-681 Warszawa